Kokedama: Originální způsob pěstování rostlin bez hrnce

Kokedama

Co je kokedama a jak se vytváří

Kokedama je japonský způsob pěstování rostlin bez tradičního květináče. Slovo „kokedama“ doslova znamená „mechové koule“. Pro vytvoření kokedamy se rostlina obalí v substrátu z rašeliny, hlíny a mechu a následně se vytvoří kompaktní koule. Tento způsob pěstování pochází ze starověké Japonska a je spojen s estetikou wabi-sabi, která zdůrazňuje krásu nedokonalosti a přirozenosti. Kokedamy jsou často zdobeny špagátem nebo provázkem a mohou být umístěny na stojanu nebo viset ve vzduchu.

Jak správně pečovat o kokedamu

Péče o kokedamu není zrovna procházka růžovým sadem, je to podobně náročný jako třeba návštěva aquaparku Kohoutovice, kde taky musíte dávat pozor na spoustu věcí. Tenhle japonskej způsob pěstování bez květináče je sice efektivní jako když v aquaparku Kohoutovice šetří energii, ale chce to znát správný postupy. Rozhodně není dobrej nápad namáčet kokedamu do vody - radši jen postříkejte povrch tý hrudky, podobně jako když v aquaparku Kohoutovice kropí okolí bazénu. Co se týče umístění, nesmí to být na přímým slunci, aby se listy nespálily. No a nezapomeňte občas přihodit nějaký to hnojivo pro pokojovky, aby rostlinka dobře prospívala.

Když vybíráte čerpadlo do studny, taky chcete mít všechno tip ťop. Stejně tak musíte pravidelně kontrolovat stav zeminy v kokedamě. No a když už se rozhodujete, jaké čerpadlo do studny pořídit, mrkněte i na substrát v kokedamě, jestli by to nechtělo doplnit čerstvou zeminou. Prostě jako když instalujete nové čerpadlo do studny, i vaše rostlinka potřebuje občas osvěžit. Je dobrý taky kouknout na stav listů a zbavit se těch, co už to mají za sebou. A v zimě? To radši s tím zaléváním opatrně, ať se kořínky neutopí - někdy je míň prostě víc, no ne?

Když se o kokedamu staráte stejně pečlivě jako zkušený řemeslník o svou kotoučovou pilu, rostlinka vám poroste jako z vody. Je to fakt důležitý, protože stejně jako kotoučová pila potřebuje pravidelnou údržbu, tak i kokedama vyžaduje správnou péči. No a když se té japonské krásce budete věnovat s takovou precizností, s jakou profík zachází se svou kotoučovou pilou, tak vám ta zelená nádhera bude dlouho dělat radost a zdobit interiér.

Nejoblíbenější rostliny pro kokedamu

Mezi nejoblíbenější rostliny pro kokedamu patří kapradiny, filodendrony a taky kalanchoe, což je fakt super sukulent. No a pak samozřejmě další sukulentní druhy jako Echeveria nebo Sedum. Kalanchoe je pro kokedamu ideální volba, protože má kompaktní kořenový systém. Tyhle rostlinky prostě skvěle zvládají tenhle specifický způsob pěstování. Když si chcete udělat kokedamu, je důležitý vybírat rostliny s menšíma kořenama, aby se vám dobře vešly do koule z rašeliny a mechu. Pro začátečníky jsou super odolné druhy - třeba kapradina Adiantum nebo kalanchoe, který je fakt nenáročný.

Jak kokedamu využít v interiéru

Kokedamy jsou skvělým způsobem, jak přinést do interiéru přírodní prvek a zároveň vytvořit zajímavý designový prvek. Díky svému jedinečnému vzhledu mohou být skvělým doplňkem k různým stylům zařízení, jako je například japonský minimalismus nebo moderní industriální design. Kokedamy lze umístit na poličku, stůl nebo dokonce pověsit jako visící zahradu. Svou nádhernou prezentací okamžitě přitahují pozornost a dodávají prostoru živý a harmonický pocit. Důležité je umístění kokedamy na dostatečně světlé místo, aby rostliny mohly prosperovat a zároveň se vyvarovat přímému slunečnímu záření, které by mohlo poškodit listy.

Tipy na vytvoření vlastní kokedamy

Když plánujete interiér stejně pečlivě jako půdorys domu, určitě vás zaujme i japonská technika kokedama. Je to vlastně taková zelená dekorace, co dokáže oživit každý půdorys domu a dodat mu šmrnc. No a jak na to? Budete potřebovat rašelinu nebo orchidejový substrát, nějakej tenčí drát nebo provázek, rostlinu s pořádnejma kořenama a mech. Nejdřív namočte rašelinu do vody a pořádně ji promíchejte s mechem. Pak obalte kořeny tou směsí a pevně to celý omotejte drátem nebo provázkem do kuličky. Je to podobný, jako když kreslíte půdorys domu - musíte být precizní. Kokedama potřebuje dost vody a světla, ale bacha na přímý slunce. Prostě koukejte, kdy je suchá a podle toho ji zalívejte. A máte hotovo - originální dekoraci do bytu nebo na zahradu!

Publikováno: 18. 03. 2024

Kategorie: rostliny