Krásné begonie: Průvodce pěstováním a péčí o tyto kvetoucí rostliny

Begonie

Popis begonií jako rostlin s květy

Begonie jsou oblíbené kvetoucí rostliny, které patří do čeledi Begoniaceae a jsou původem z vlhkých tropických oblastí. Jejich květy mohou mít různé tvary a barevné variace, od jemných pastelových odstínů po syté a výrazné barvy. Begonie mají typicky lesklé listy, které mohou být různě zbarvené nebo skvrnité. Tyto rostliny jsou ceněny pro svou dlouhou dobu kvetení a schopnost prosperovat jak v exteriéru, tak i v interiéru za příhodných podmínek.

Různé druhy begonií a jejich charakteristiky

Existuje více než 1800 druhů begonií, které se liší tvarem listů, velikostí květů a nároky na péči. Mezi nejoblíbenější patří Begonia rex s krásnými pestře zbarvenými listy, Begonia tuberhybrida s trubkovitými květy nebo Begonia semperflorens s drobnými květy v různých barvách. Begonie jsou rozděleny do skupin podle způsobu růstu - keřovité, kulovité, kobercové či vzpřímené. Každý druh má specifické nároky na světlo a teplotu, proto je důležité vybrat ty správné pro dané prostředí.

Péče o begonie: světlo, zálivka, hnojení

Péče o begonie je klíčovým faktorem pro zdravý růst a bohaté kvetení těchto krásných rostlin. Begonie preferují světlé prostředí, ale nedoporučuje se je vystavovat přímému slunci, které může spálit listy. Optimální teplota pro begonie je kolem 18-22 °C během dne a mírně nižší v noci.

Zálivka begonií by měla být pravidelná, ale není vhodné nechat půdu přesycenou vodou, což by mohlo vést k hnilobě kořenů. Doporučuje se zalévat begonie, až když je povrch půdy suchý na dotek. Při zalévání je důležité vyhnout se přímému kontaktu vody s listy, aby nedošlo k tvorbě skvrn.

Co se týče hnojení begonií, doporučuje se použít tekutý hnojivo s vyváženým poměrem živin. Hnojit byste měli od jara do podzimu jednou za dva týdny. Přebytek živin může poškodit rostlinu, proto dodržujte doporučenou dávku uvedenou na obalu hnojiva.

Dodržováním správné péče o světlo, zálivku a hnojení zajistíte krásné kvetení vašich begonií a budete se moci dlouho radovat z této nádherné rostliny ve vaší sbírce rostlin.

Množení begonií a péče o mladé rostliny

Množení begonií je možné pomocí řízkování. Pro tento postup vyberte zdravý vrcholový řízek o délce asi 5-10 cm a odstraňte spodní listy. Řízek poté vsaďte do vlhké půdy nebo vody a umístěte na světlé místo bez přímého slunečního záření. Po několika týdnech by měly začít růst nové kořínky. Mladé rostlinky je důležité pravidelně zalévat, ale vyvarujte se nadměrné zálivce, která může vést k hnilobě kořenů. Po zakořenění je možné novou rostlinku přesadit do vhodného substrátu pro dospělé begonie a postupně adaptovat na běžné podmínky prostřednictvím postupného zvyšování osvětlení a intenzity zalévání.

Možné problémy a jejich řešení při pěstování begonií

Při pěstování begonií se mohou vyskytnout některé běžné problémy, jako například hniloba kořenů způsobená nadměrnou zálivkou. Je důležité udržovat substrát mírně vlhký, ale nezalitý. Dalším častým problémem jsou šedé plísně, které se objevují při nadměrné vlhkosti a nedostatečném proudění vzduchu. Proti nim lze bojovat odstraněním postižených částí rostliny a zlepšením ventilace prostoru. Pokud begonie trpí žloutnutím listů, může to být známkou nedostatku živin nebo přímého slunečního svitu. V takovém případě je vhodné přezkoumat hnojení a umístění rostliny do stínovanějšího prostoru. S pravidelnou péčí a pozorností lze všechny tyto problémy úspěšně řešit a udržet begonie krásně kvetoucí.

Publikováno: 22. 03. 2024

Kategorie: rostliny

Autor: Vladislav Havelka

Tagy: begonie | rostlina s květy