druh ovoce) for the section gastronomie: Chuť podzimu: Sladké dobroty z jeřabin, které musíte ochutnat

Jeřabiny

Chuť jeřabin: trpkost a kyselost

Jeřabiny, plody jeřábu, jsou známé svou specifickou chutí, kterou lze popsat jako kombinaci trpkosti a kyselosti. Tato chuť je dána vysokým obsahem tříslovin a kyseliny parasorbové. Právě tyto látky způsobují, že čerstvě utržené jeřabiny nejsou vhodné k přímé konzumaci. Požití většího množství syrových plodů může vést k zažívacím potížím.

Naštěstí existují způsoby, jak chuť jeřabin zjemnit a využít jejich nutriční potenciál. Tradičně se jeřabiny zpracovávaly sušením, zavařováním nebo kandováním. Tyto procesy snižují kyselost a trpkost a dodávají plodům sladší chuť. Ze sušených jeřabin se připravují čaje a odvary, které mají blahodárné účinky na trávení. Zavařené jeřabiny se používají jako náplň do buchet, koláčů a dezertů. Kandované jeřabiny jsou oblíbenou pochoutkou, která připomíná brusinky.

Jeřabiny jsou druhem ovoce, které vyžaduje specifické zpracování, aby se plně rozvinula jejich chuť. Ačkoliv čerstvé plody nejsou příliš lákavé, po tepelné úpravě nebo sušení se z nich stává cenný zdroj vitamínů a antioxidantů.

Zpracování pro zmírnění trpkosti

Jeřabiny, ačkoliv krásné na pohled s jejich zářivě červenými plody, skrývají tajemství: výraznou trpkost, která je pro přímou konzumaci často odrazující. Naštěstí existuje řada tradičních i moderních metod, jak tuto trpkost zmírnit a odhalit tak plnou chuť jeřabin.

Vlastnost Jeřabiny Jablko
Barva Oranžová až červená Zelená, žlutá, červená
Velikost Malá (cca 1 cm) Střední (cca 5-10 cm)
Chuť Trpký, nahořklý Sladký, kyselý

Prvním krokem je často mráz. Ten dokáže rozložit část tříslovin, které jsou zodpovědné za trpkou chuť. Stačí nechat jeřabiny přemrznout venku nebo v mrazáku. Další možností je blanšírování, tedy krátké ponoření plodů do vroucí vody. Teplo podobně jako mráz narušuje strukturu tříslovin a zjemňuje chuť.

Pro ty, kteří preferují sladší tóny, je ideální jeřabiny kombinovat s jinými druhy ovoce. Jablka, hrušky, ale i švestky nebo černý rybíz dokáží vyvážit trpkost a dodat zajímavé chuťové nuance. Oblíbené jsou kombinace v marmeládách, džemech, sirupech nebo ovocných šťávách.

Fermentace je další z tradičních metod, jak pracovat s trpkostí jeřabin. Při kvašení dochází k přeměně cukrů na alkohol a kyselinu mléčnou, což nejenže zjemňuje chuť, ale také prodlužuje trvanlivost. Fermentované jeřabiny se pak dají použít do omáček, chutney nebo jako příloha k masu.

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, pamatujte, že trpkost jeřabin je jejich přirozenou vlastností a v menší míře může být i žádoucí. Experimentujte, zkoušejte různé kombinace a objevte tak plný potenciál tohoto neprávem opomíjeného ovoce.

Jeřabinový sirup a šťáva

Jeřabiny, plody jeřábu obecného a dalších druhů jeřábů, jsou známé svou trpkou chutí. Tato trpkost je způsobena vysokým obsahem tříslovin, které se teprve po přemrznutí nebo tepelné úpravě mění na sladší cukry. Právě proto se jeřabiny často zpracovávají na sirupy a šťávy, které jsou nejen chutné, ale i zdravé. Jeřabinový sirup je skvělým doplňkem do čaje, horké vody nebo na dochucení dezertů. Má krásnou rudou barvu a příjemnou sladkokyselou chuť s nádechem hořkosti. Šťáva z jeřabin se zase hodí k přípravě osvěžujících nápojů nebo jako základ pro domácí limonády.

Jeřabiny jsou bohaté na vitamín C, antioxidanty a další prospěšné látky. Podporují imunitu, trávení a mají protizánětlivé účinky. Sirup a šťáva z jeřabin jsou tak skvělým způsobem, jak si dopřát dávku zdraví z přírody. Je důležité si uvědomit, že jeřabiny by se měly konzumovat s mírou, jelikož ve velkém množství mohou mít projímavé účinky.

Marmelády a džemy z jeřabin

Jeřabiny, plody jeřábu obecného, jsou v syrovém stavu trpké a nepoživatelné. Po prvních mrazících nebo tepelné úpravě se jejich chuť změní a stanou se z nich skvělé suroviny pro výrobu lahodných a originálních marmelád a džemů. Jeřabiny se hodí kombinovat s dalším ovocem, čímž se zjemní jejich specifická chuť a zároveň se obohatí o další aromata. Oblíbená je kombinace s jablky, hruškami, švestkami, ale i s citrusovými plody, jako jsou pomeranče nebo citrony. Pro přípravu marmelád a džemů z jeřabin je důležité plody nejdříve zbavit stopek a případných nečistot. Následně je můžeme krátce povařit ve vodě, aby změkly. Pro jemnější chuť je vhodné jeřabiny propasírovat přes sítko, čímž se zbavíme hořkých semínek. Dochucovat můžeme podle vlastní preference cukrem, citronovou šťávou, skořicí, hřebíčkem nebo badyánem.

Jeřabiny v likérech a pálenkách

Jeřabiny, plody jeřábu obecného (Sorbus aucuparia), jsou známé svou trpkou chutí. Tato trpkost je způsobena kyselinou parasorbovou, která se však sušením nebo tepelným zpracováním mění na sladší kyselinu sorbovou. Díky tomu se jeřabiny stávají lahodnou surovinou pro výrobu likérů a pálenek.

Jeřabinový likér je oblíbený pro svou specifickou, lehce nahořklou chuť s tóny mandlí a hořkých mandlí. Jeho příprava je poměrně jednoduchá – zralé jeřabiny se zbaví stopek a nečistot, propláchnou se a následně se zalijí alkoholem, nejčastěji vodkou nebo konzumním lihem. Pro jemnější chuť se přidává cukr, med nebo karamel. Po několika týdnech louhování v teple a tmě se likér scedí a je připraven k ochutnání.

Z jeřabin se vyrábí i pálenka, která je známá svou výraznou chutí a vůní. Její výroba je náročnější než u likéru a vyžaduje destilaci zkvašených plodů. Jeřabinová pálenka se pije obvykle jako digestiv po jídle.

Jeřabiny se dají kombinovat i s jinými druhy ovoce, například s jablky, hruškami nebo švestkami. Tyto kombinace dodávají likérům a pálenkám zajímavé chuťové nuance.

Maso a omáčky s jeřabinou

Jeřabiny, ty zářivě červené plody podzimu, nejsou jen ozdobou stromů. Jejich trpká, svíravá chuť se dá skvěle využít v kuchyni, a to nejen ve sladkých receptech. Skvěle se hodí k masu, a to jak k červenému, tak i k vepřovému a zvěřině. Dodají jim jedinečnou, lehce nakyslou chuť a krásně je ovoní.

Jeřabinová omáčka je klasikou, která nikdy nezklame. Stačí svařit jeřabiny s cukrem, citronovou šťávou a kořením jako je skořice a hřebíček. Pro zjemnění chuti se přidává máslo nebo smetana. Skvěle se hodí k pečené kachně, ale i k vepřové panence nebo jelenímu hřbetu.

Jeřabiny se dají také zavařovat, sušit nebo z nich připravit marmeláda či sirup. Sušené jeřabiny se dají přidávat do müsli nebo jimi zdobit dezerty. Ať už se rozhodnete jeřabiny zpracovat jakkoliv, určitě s nimi v kuchyni zažijete spoustu zábavy a obohatíte svůj jídelníček o zajímavou a netradiční chuť.

Jeřabiny, hořkosladké slzy podzimu, zdobí krajinu jako rubíny rozeseté po zeleném sametu.

Anežka Svobodová

Dezerty s jeřabinami: inspirace

Jeřabiny, ty krásně červené plody podzimu, nejsou jen ozdobou stromů, ale i skvělou surovinou do dezertů. Jejich svíravě trpká chuť se po uvaření promění v příjemnou sladkokyselou a dodá dezertům netradiční šmrnc. A co že se z jeřabin dá vlastně připravit? Možností je mnoho!

Klasikou je jeřabinová marmeláda, která se hodí na palačinky, do buchet nebo jen tak na chleba s máslem. Pokud máte rádi netradiční chutě, zkuste jeřabiny zkombinovat s jablky, hruškami nebo třeba i dýní. Skvěle se doplňují i s kořením jako je skořice, badyán nebo hřebíček.

Z jeřabin se dá připravit i lahodný sirup, který se hodí na dochucení čaje, limonády nebo třeba i bílého vína. A co teprve jeřabinový likér? Ten zahřeje na těle i na duši a je skvělým dárkem pro vaše blízké.

Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte jeřabiny přidat i do koláčů, dortů nebo třeba muffinů. Jejich chuť se skvěle doplňuje s čokoládou, ořechy nebo tvarohem.

Skladování a konzervace jeřabin

Jeřabiny, plody jeřábu obecného a dalších druhů jeřábů, jsou oblíbenou pochoutkou ptactva a zároveň nacházejí uplatnění i v kuchyni. Pro uchování jejich chuti a nutričních hodnot je důležité správné skladování a konzervace. Čerstvě sklizené jeřabiny je vhodné uchovávat v chladu a suchu, nejlépe v chladničce, kde vydrží zhruba týden. Pro delší trvanlivost je možné je zamrazit. Před zamrazením je vhodné jeřabiny očistit, případně zbavit stopek a rozložit na tácek, aby se neslepily. Takto zmražené plody vydrží až 12 měsíců. Další možností konzervace je sušení. Jeřabiny sušíme na slunci nebo v sušičce při teplotě do 40 °C. Usušené plody skladujeme v uzavřených nádobách na temném a suchém místě. Zavařování je další tradiční metodou konzervace jeřabin. Zavařujeme je buď samotné, nebo ve směsi s jiným ovocem, například s jablky. Jeřabiny se dají také naložit do alkoholu, čímž vznikne lahodný likér. Bez ohledu na zvolený způsob konzervace je důležité dbát na hygienu a používat kvalitní suroviny.

Tipy pro použití v kuchyni

Jeřabiny, ač trpké v syrovém stavu, se po prvních mrazech stávají sladšími a dají se jíst přímo ze stromu. Pro použití v kuchyni je ale lepší je tepelně zpracovat. Skvěle se hodí na výrobu marmelád, sirupů a kompotů, kde jejich trpkost krásně vynikne v kombinaci s cukrem a citronem. Z jeřabin se dá připravit i chutný čaj, stačí zalít pár bobulí horkou vodou a nechat louhovat. Jeřabiny se dají sušit a přidávat do müsli nebo ovocných směsí. V neposlední řadě se z jeřabin vyrábí i alkohol, například jeřabinová pálenka. Při sběru jeřabin si dejte pozor na to, abyste nesklidili plody z jeřábu obecného (Sorbus aucuparia), které jsou mírně jedovaté. Využijte sezónu a dopřejte si zdravé a chutné dobroty z jeřabin!

Publikováno: 03. 08. 2024

Kategorie: gastronomie

Autor: Vladislav Havelka

Tagy: jeřabiny | druh ovoce