Předpověď počasí Poděbrady: Aktuální stav a předpověď na příští týden

Počasí Poděbrady

Aktuální počasí v Poděbradech

Aktuální počasí v Poděbradech je momentálně velmi příjemné. Teploty se pohybují kolem 25 stupňů Celsia a slunečné nebe dominuje nad městem. Vítr fouká mírně z východního směru rychlostí kolem 10 km/h. Podle meteorologických předpovědí se očekává, že bude pokračovat suché a teplé počasí s minimem oblačnosti. Ideální podmínky pro venkovní aktivity a relaxaci ve městě lázeňského charakteru jako jsou Poděbrady.

Průměrné teploty během jednotlivých ročních období

Průměrné teploty v Poděbradech se v průběhu jednotlivých ročních období pohybují podle dlouhodobých meteorologických dat. V zimních měsících, jako je prosinec a leden, se průměrná teplota pohybuje kolem -1°C až 3°C. Na jaře, v březnu a dubnu, stoupají teploty na průměrných 7°C až 14°C. V letních měsících červenci a srpnu pak dosahují hodnot od 17°C do 25°C. Na podzim, v září a říjnu, klesají průměrné teploty zpět na rozmezí 9°C až 13°C. Tyto průměry mohou samozřejmě kolísat v závislosti na konkrétním roce a aktuálních klimatických podmínkách.

Srážkové úhrny a frekvence deště

Srážkové úhrny v Poděbradech se pohybují kolem průměrných hodnot pro střední Čechy. Ročně zde spadne přibližně 550-600 mm srážek. Nejvyšší srážkové úhrny jsou zaznamenány v letních měsících, kdy se často objevují i bouřky doprovázené silnými dešti. Frekvence deště je vyšší na jaře a v létě, kdy se průměrně počítá s deštivými dny až 10-12krát měsíčně. V zimních měsících je frekvence deště nižší a sníh převažuje jako forma srážek.

Extrémní povětrnostní jevy v minulosti

V minulosti se v Poděbradech vyskytly různé extrémní povětrnostní jevy. Například v roce 2002 byla zaznamenána nejteplejší teplota dosud - 38,3 °C. Naopak v roce 1981 byl zaznamenán rekordně nízký úhrn srážek, což mělo negativní dopad na zemědělství a vodní zdroje v regionu. V roce 2013 postihla Poděbrady silná bouře s krupobitím, které způsobilo škody na majetku obyvatel a infrastruktuře města. Tyto události ukazují, že i malé město jako Poděbrady není imunní vůči extrémním povětrnostním jevům.

Dopady klimatických změn na počasí v Poděbradech

Dopady klimatických změn na počasí v Poděbradech jsou stále více znatelné. Průměrné teploty stoupají a extrémní povětrnostní jevy, jako jsou bouřky či dlouhodobé sucho, se stávají častějšími. Srážkové úhrny se mohou zvýšit, což může vést k lokálním povodním. Změny v počasí mohou ovlivnit i zemědělství a ekosystémy v okolí Poděbrad. Je důležité sledovat tyto změny a přizpůsobit se novým podmínkám pro udržení udržitelnosti životního prostředí.

Publikováno: 15. 03. 2024

Kategorie: počasí

Autor: Kristýna Fialová

Tagy: počasí poděbrady | počasí