Výběr stavebního pozemku: 7 kritérií, které nesmíte přehlédnout

Hledání ideálního pozemku pro stavbu vysněného domu se v Česku podobá lovu jednorožce. Rostoucí ceny a vysoká poptávka nutí zájemce ke kompromisům, ať už jde o velikost a tvar parcely, nebo její umístění. Proplujte úskalími při výběru pozemku, poradíme vám, na co se zaměřit.

Lokalita a dostupnost

Primární otázkou, kterou musíte pečlivě zvážit, když řešíte, jak vybrat pozemek, je jeho umístění. Jak daleko budete dojíždět do práce? Jsou v blízkosti školy, obchody a další služby? Dobrá dopravní dostupnost vám usnadní každodenní život. Nezapomeňte se však dopředu zajímat o územní plán v dané lokalitě. Přítomnost dálnice či velkého nákupního centra je skvělá, ale ne tehdy, když se vám začne stavět přímo za okny.

Orientace pozemku

Výhodná orientace pozemku vůči světovým stranám významně ovlivňuje komfort bydlení i vaše účty za energie. Dům orientovaný na jih může díky maximálnímu využití slunečního světla a tepla ušetřit až 30 % nákladů na vytápění a osvětlení.

Vstup na pozemek

Některá krásná místa pro stavbu domu se ukrývají v hůře přístupné oblasti. Třeba za sousedovým pozemkem. Prověřte proto přístupové cesty. Hledejte stavební parcely se vstupem přímo z veřejné komunikace. Vyhněte se pozemkům přístupným jen přes soukromé cesty. Nemůžete si být jistí, že si jejich majitel za pár let nepostaví hlavu a přístup vám nezatrhne. Kromě právního hlediska se zabývejte také šířkou příjezdové cesty a její sjízdností v různých ročních obdobích.

Inženýrské sítě

Ověřte dostupnost vody, elektřiny, plynu a kanalizace. Připojení k inženýrským sítím je totiž velmi nákladné, pokud nejsou v bezprostřední blízkosti pozemku. Stejně jako jejich dostupnost je však důležitá jejich kapacita.

Tvar a velikost pozemku

Pod údajem 1 000 m2 se vždy nemusí schovávat dokonalý čtverec, ale atypický pozemek či úzký pruh vhodný spíše pro založení sadu než stavbu rodinného domu. Šířku pozemku nepodceňujte. Pamatujte na zákonem dané odstupy: vzdálenost mezi jednotlivými budovami nesmí být menší než 7 metrů a dům musí být umístěn minimálně 3 metry od veřejných komunikací.

Územní plán a regulace v lokalitě

Celý život toužíte po malém přízemním domku, ale v okolí vašeho budoucího pozemku rostou pouze patrové domy se sedlovými střechami? Seznamte se důkladně s územním plánem a jeho regulacemi v dané lokalitě. Stanovují, co a jak můžete na pozemku postavit. Ověřte si povolené typy staveb, maximální zastavěnou plochu, výšku budovy i tvar střechy. Váš sen o moderním bungalovu se totiž může rychle rozplynout.

Hydrogeologické podmínky

Zvláště v posledních letech se i zde, ve střední Evropě, potýkáme s rozmary počasí, přívalovými dešti, sesuvy půdy a záplavami. Je proto více než žádoucí (a částečně také povinné) si nechat udělat inženýrsko-geologický a hydrogeologický průzkum. Špatné podloží výrazně prodražuje stavbu základů a vyžaduje speciální technická řešení. Průzkum vám také poskytne informace o hladině podzemní vody, hodnotách radonu a všech dalších faktorech, které v konečném důsledku neovlivňují jen náklady na stavbu, ale i vaše zdraví.

Zdroj foto: Bigc Studio / Adobestock.com

Zdroje:

https://www.rdrymarov.cz/novinka-5-praktickych-tipu-jak-vybrat-idealni-pozemek-pro-vas-dum

https://www.finance.cz/535343-jak-spravne-vybrat-pozemek/

Publikováno: 20. 10. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: Adéla Konečná