Vše o Mikuláši 2021: Tradice, Zvyky a Překvapení

Mikuláš 2021

Historie a tradice svátku svatého Mikuláše

Svátek svatého Mikuláše má dlouhou historii sahající až do 4. století, kdy žil v Malé Asii biskup Mikuláš z Myry. Byl znám svou štědrostí a ochotou pomoci potřebným. Po jeho smrti se začaly šířit legendy o jeho dobročinných skutcích a zázracích. Tradice oslav Mikuláše se postupně rozšířila po celé Evropě, kde se stala oblíbeným svátkem pro děti i dospělé. V České republice je tento den tradičně spojen s přicházetím Mikuláše, anděla a čerta do domovů a škol, aby odměnili hodné a napomenuli neposlušné.

Oslavy Mikuláše v České republice

Oslavy svátku svatého Mikuláše jsou v České republice velmi oblíbené a tradiční. Každoročně 5. prosince se děti těší na návštěvu Mikuláše, který společně se svými pomocníky Andělem a ďáblem chodí po domech a školách. Dospělí se pak často scházejí na veřejných akcích, kde probíhají různé programy pro děti i dospělé spojené s tímto svátkem. V některých místech se dokonce konají průvody Mikulášů, kteří rozdávají sladkosti a drobné dárky.

Zvyky spojené s Mikulášem

Zvykem spojeným s Mikulášem je tzv. "Mikulášská nadílka", kdy děti večer před 6. prosincem nechávají na okenním parapetu či pod polštářem své boty, aby ráno našly dárek od svatého Mikuláše. Dalším tradičním zvykem je, že Mikuláš chodí po domech společně se svými pomocníky andělem a čertem. Anděl odměňuje hodné děti sladkostmi a drobnými dárky, zatímco čert napomíná neposlušné děti a může jim dokonce dát pár ran proutkem. Tento zvyk má kořeny v křesťanské tradici a symbolizuje boj mezi dobrem a zlem.

Jak oslavit Mikuláše doma

Jak oslavit Mikuláše doma? Jednou z tradic je připravit si s dětmi boty nebo punčochy, do kterých Mikuláš přinese dárky. Doporučuje se také pečení perníčků ve tvaru andělíčků, hvězdiček nebo čertíků. Důležitou součástí oslav je i zpívání koled a básniček. Pro vytvoření atmosféry můžete ozdobit byt vánočními dekoracemi a svíčkami. Nezapomeňte ani na ovoce, ořechy a sladkosti jako tradiční pochoutky pro tento svátek.

Tipy na dárky pro Mikuláše

Pro výběr vhodného dárku pro Mikuláše je dobré zaměřit se na tradiční předměty spojené s tímto svátkem. Oblíbenými dárky jsou sladkosti jako oříšky, mandarinky nebo čokoláda ve tvaru Mikuláše. Další možností jsou drobné hračky, knížky nebo tužky s motivy Mikuláše. Pro ty, kteří preferují praktické dárky, lze zvolit například ponožky, rukavice nebo šály. Vhodným dárkem může být také vánoční ozdoba či jiný dekorativní předmět spojený s touto tradicí. Důležité je pamatovat na osobnost obdarovaného a vybrat dárek, který ho potěší a udělá mu radost.

Bezpečnostní opatření během oslav Mikuláše

Bezpečnostní opatření během oslav Mikuláše jsou klíčová pro zajištění bezpečnosti všech účastníků. Doporučuje se, aby dospělí doprovázeli děti při návštěvě Mikuláše a neznámé osobnosti nepřijímali dárky. Je také důležité upozornit děti, aby nedůvěřovaly cizím lidem a nechodily s nimi na neznámá místa. Při výběru kostýmu Mikuláše je vhodné dbát na to, aby byl pohodlný a bezpečný, například s dobrou viditelností a možností volného pohybu. Dbejte také na dodržování hygienických opatření v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací.

Publikováno: 15. 03. 2024

Kategorie: obecné

Autor: Honza Tichý

Tagy: mikuláš 2021 | svátek svatého mikuláše