Tatra 813: Legendární nákladní vůz s nezaměnitelným stylem

Tatra 813

Historie výroby modelu Tatra 813

Historie výroby modelu Tatra 813 sahá až do 60. let minulého století, kdy byl tento legendární nákladní vůz vyvinut československou automobilkou Tatra. Tento model byl vyráběn v letech 1967 až 1982 a stal se ikonou těžkého nákladního dopravního průmyslu. Tatra 813 byla navržena jako nástupce úspěšného modelu Tatra 138 a díky svým schopnostem a spolehlivosti si získala oblibu jak doma, tak i v zahraničí.

Technické specifikace a vlastnosti

Tatra 813 byl vyráběn v letech 1967 až 1982 a patřil mezi legendární nákladní vozy československé automobilky Tatra. Tento tahač disponoval vzduchem chlazeným motorem V8 o objemu 19 litrů a výkonu až 230 koní. Díky pohonu všech kol a centrálnímu tlakovému vzduchovému systému mohl Tatra 813 překonávat i náročné terény. Měl robustní rám, který zajišťoval vysokou odolnost a spolehlivost ve všech podmínkách. Díky své schopnosti nést velké náklady se stal oblíbeným vozem pro těžkou práci nejen v Československu, ale i dalších zemích.

Použití Tatra 813 v praxi

Použití Tatra 813 v praxi bylo široce rozmanité. Díky své robustnosti a spolehlivosti se tento nákladní vůz stal oblíbeným pro přepravu těžkých nákladů, zejména v těžkém terénu či za obtížných povětrnostních podmínek. Byl využíván jak vojenskými složkami pro přepravu vojenské techniky, tak i civilními firmami pro dopravu stavebního materiálu či dřeva. Díky pohonu všech kol a schopnosti adaptace na různé podmínky byl Tatra 813 ceněným vozem i pro zemědělské účely či průmyslovou logistiku.

Význam modelu Tatra 813 v automobilovém průmyslu

Význam modelu Tatra 813 v automobilovém průmyslu spočívá především v jeho inovativním technickém řešení a odolnosti. Tento nákladní vůz byl prvním vozem s centrálně umístěným motorem, což zlepšilo jeho ovladatelnost a stabilitu. Díky své schopnosti překonávat obtížné terény se Tatra 813 stal oblíbeným vozem pro vojenské účely i těžkou dopravu. Jeho design inspiroval další výrobce a ovlivnil vývoj nákladních vozidel po celém světě.

Současná dostupnost a cenová dostupnost Tatra 813

Současná dostupnost modelu Tatra 813 na trhu je omezená, jelikož výroba tohoto legendárního nákladního vozu byla ukončena v roce 1982. Přesto se stále mohou najít zachovalé exempláře k prodeji jak v České republice, tak i v zahraničí. Ceny za Tatra 813 se pohybují od několika desítek tisíc korun za vozidlo ve špatném stavu až po statisíce korun za pečlivě restaurované a plně funkční exempláře. Pro milovníky historických nákladních vozů je Tatra 813 cenově dostupnou možností s ohromujícím designem a technickými parametry.

Zajímavosti a kuriozity spojené s modelem Tatra 813

Zajímavosti a kuriozity spojené s modelem Tatra 813 jsou fascinující. Například v roce 1983 se Tatra 813 objevil ve filmu "Dakar" jako soutěžní vůz, což zvýšilo jeho popularitu mezi fanoušky těchto nákladních vozidel. Další zajímavostí je, že Tatra 813 byla také využívána armádou Československa pro svou spolehlivost a schopnost překonávat i nejtěžší terény. Dnes se Tatra 813 stala sběratelským kouskem a je vyhledávaná mezi nadšenci starých nákladních vozidel.

Publikováno: 14. 03. 2024

Kategorie: auta

Autor: Honza Tichý

Tagy: tatra 813 | model nákladního vozu značky tatra