Objevte krásy zámku Ratměřice: Poklad českého cestování

Zámek Ratměřice

Historie zámku Ratměřice

Historie zámku Ratměřice sahá až do 14. století, kdy byl postaven jako lovecký hrad. V průběhu staletí prošel několika přestavbami a vlastníky. V roce 1780 byl zámek přestavěn do dnešní podoby klasicistního zámku. Během druhé světové války sloužil jako lazaret a po válce byl znárodněn. Po sametové revoluci se vrátil do soukromých rukou a prošel rozsáhlou rekonstrukcí, aby se stal dnes oblíbeným místem pro kulturní akce a svatby.

Architektura a design zámku

Architektura zámku Ratměřice je typickým příkladem pozdně barokního stylu. Hlavní budova zámku byla postavena v 18. století a kombinuje prvky baroka s empírem. Fasáda zámku je zdobena štukovou výzdobou a kamennými reliéfy, což dodává budově elegantní vzhled. Interiéry zámku jsou zařízeny dobovým nábytkem a uměleckými díly, které ukazují bohatství a vkus majitelů. Každá místnost má svůj unikátní design a atmosféru, která vtahuje návštěvníky do historie tohoto krásného místa.

Zahrady a okolí zámku

Zahrady zámku Ratměřice jsou považovány za skvost středních Čech. Rozkládají se na rozloze více než 10 hektarů a nabízejí návštěvníkům malebné procházky mezi vzácnými dřevinami, kvetoucími záhony a romantickými fontánami. V zahradách najdeme také anglický park s bohatou dendrologickou sbírkou a francouzskou zahradu s geometricky uspořádanými trávníky a květinovými záhony. Okolí zámku je obklopeno malebnými lesy a loukami, což přispívá k celkové atmosféře klidu a harmonie. Návštěvníci si mohou vychutnat krásné výhledy na okolní krajinu a relaxovat ve stínu starých stromů.

Kulturní akce a události v zámku

Zámek Ratměřice je známý svou bohatou kulturní nabídkou pro návštěvníky všech věkových kategorií. Každoročně se zde konají různé kulturní akce a události, jako jsou koncerty, divadelní představení, výstavy uměleckých děl či tradiční folklorní festivaly. Pro milovníky historie jsou zajímavé tematické prohlídky s průvodcem, které přibližují bohatou minulost tohoto šlechtického sídla. Návštěvníci mohou tak zažít autentickou atmosféru zámku a poznat jeho fascinující historii prostřednictvím různorodých kulturních akcí.

Možnosti ubytování a stravování v blízkosti zámku

V blízkosti zámku Ratměřice se nachází několik možností ubytování pro návštěvníky, kteří si přejí zůstat přes noc a prožít více času v této malebné lokalitě. V okolí najdete různé penziony, hotely a ubytovny s pohodlnými pokoji a přátelským personálem. Pro milovníky gastronomie je k dispozici několik restaurací a hospůdek, kde mohou ochutnat tradiční česká jídla i vybraná vína z místních vinic. Díky této široké nabídce ubytování a stravování si každý návštěvník najde to pravé pro své potřeby a preference.

Jak se dostat na zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice se nachází nedaleko města Kutná Hora ve Středočeském kraji. Nejjednodušší způsob, jak se na zámek dostat, je automobilem. Z Prahy to trvá přibližně hodinu jízdy po dálnici D11 směrem na Hradec Králové a následně odbočit na silnici II/337. Pro návštěvníky, kteří preferují veřejnou dopravu, je možné využít vlakové spojení do Kutné Hory a odtud pokračovat autobusem či taxíkem do Ratměřic. Zámek je také přístupný pěší turistickou trasou pro milovníky procházek po okolní krajině. Přesné informace o dopravě a aktuální jízdní řády lze zjistit na webových stránkách zámku nebo místních dopravních společnostech.

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba zámku Ratměřice se liší podle ročního období. V letních měsících, konkrétně od května do září, je zámek otevřen pro veřejnost každý den kromě pondělí. V ostatních měsících je možné navštívit zámek pouze o víkendech nebo po předchozí domluvě. Vstupné se pohybuje kolem 100 Kč za dospělého a 50 Kč za dítě. Pro rodiny nebo skupiny jsou k dispozici slevy. Doporučuje se využít průvodce pro prohlídku zámku, který poskytne zajímavé informace o historii a architektuře tohoto místa.

Tipy a doporučení pro návštěvníky zámku

Při návštěvě zámku Ratměřice doporučujeme si předem zkontrolovat otevírací dobu a vstupné na oficiálních webových stránkách zámku. Doporučujeme také rezervovat si prohlídku zámku předem, zejména v období turistické sezóny, abyste si zajistili místo. Pokud máte rádi historii a architekturu, nezapomeňte se podívat na expozice a stálé sbírky zámku. Pro milovníky přírody je ideální projít se po okolních zahradách a parku. Můžete si také užít kulturní akce a události, které se pravidelně konají na zámku. Na památku návštěvy si můžete zakoupit suvenýry v místním obchůdku. Nezapomeňte také dodržovat pravidla chování na veřejných prostranstvích a respektovat majetek zámku.

Publikováno: 14. 03. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Marek Vokurka

Tagy: zámek ratměřice | zámek