Krásná a nenáročná kalatea: Jak o ni pečovat v zahradě

Kalatea

Co je kalatea a jak ji pěstovat ve vaší zahradě?

Kalatea, známá také jako želízko, je rostlina s nádhernými listy a původem z deštných pralesů Jižní Ameriky. Pro pěstování kalatey ve vaší zahradě je důležité zajistit jí dostatek světla, ale ne přímého slunečního záření, optimální teplotu kolem 20-25 °C a vysokou vzdušnou vlhkost. Kalatea preferuje mírně kyselou půdu bohatou na humus. Při péči o ni je důležité pravidelně zalévat a postřikovat listy vodou, aby si udržela svou krásnou zelenou barvu.

Nejlepší podmínky pro kalateu: světlo, vlhkost a teplota.

Nejlepší podmínky pro kalateu zahrnují dostatečné, avšak nepřímé světlo. Kalatea preferuje polostín a nedoporučuje se ji vystavovat přímému slunci, které může listy popálit. Vlhkost je pro kalateu klíčová, doporučuje se pravidelné postřikování nebo umístění vedle nádoby s vodou pro udržení vlhkosti vzduchu. Teplota by měla být stabilní mezi 18-24 °C, vyhýbat bychom se prudkým teplotním výkyvům, které mohou rostlinu poškodit.

Zalévání a hnojení kalatey pro zdravý růst.

Zalévání a hnojení kalatey jsou klíčové pro její zdravý růst. Kalatea preferuje pravidelné zalévání měkkou vodou, která by měla být teplá nebo aspoň pokojové teploty. Při zalévání je důležité zajistit, aby substrát nebyl přemokřený, což by mohlo vést k hnilobě kořenů. Hnojení provádějte v období růstu jednou za 2 týdny tekutým hnojivem pro zelené rostliny s nižším obsahem dusíku. Přebytek živin může poškodit kořeny kalatey, proto dodržujte doporučenou dávku hnojiva.

Jak si poradit s případnými škůdci a chorobami kalatey.

Kalatea je občas náchylná k napadení škůdci, jako jsou třásněnky nebo mšice. Proti nim lze použít insekticidy nebo mýdlovou vodu. Choroby, které se mohou objevit, jsou například hniloba kořenů z nadměrné zálivky. Je důležité dbát na správnou vlhkost půdy a nepřelévat rostlinu. Plesnivé skvrny na listech mohou naznačovat přemokření nebo nedostatek světla. V takovém případě je vhodné upravit zalévání a umístit kalateu na světlejší místo.

Druhy kalatey pro různé zahradní prostředí.

Existuje mnoho různých druhů kalatey, které se liší svou velikostí, tvarem a barvou listů. Pro zahradní prostředí lze vybírat například mezi Kalateou žebrovanou (Calathea ornata), která má krásné růžově bílé pruhy na listech a je vhodná do stinných zahrad, nebo Kalateou překrásnou (Calathea roseopicta), s nádhernými fialovými skvrnami na listech, která preferuje mírně vlhké prostředí. Pro venkovní zahradu můžete zvolit Kalateu ostenitou (Calathea lancifolia) s úzkými listy a jemným vzorem nebo Kalateu makoyanu (Calathea makoyana) s pestře zbarvenými listy, která potřebuje stín a vyšší vzdušnou vlhkost. Každá z těchto odrůd kalatey přinese do vaší zahrady krásu a exotický dotek.

Tipy na aranžování kalatey ve vaší zahradě pro dekorativní efekt.

Pro dosažení dekorativního efektu v zahradě můžete kalateu umístit do skupiny rostlin s podobnými nároky na světlo a vlhkost. Vytvoření skladby s různými druhy kalatey může dodat vaší zahradě zajímavý kontrast barev a tvarů listů. Kalatea se také skvěle hodí do květinových aranžmá, kde může působit jako výrazný prvek. Pro zajímavý vizuální efekt zkuste kombinovat kalateu s rostlinami s odlišnou texturou nebo tvarem listů. Umístění kalatey do stylového květináče či koše pak dokonale doplní celkový vzhled vaší zahrady.

Ochrana kalatey před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Pro ochranu kalatey před nepříznivými povětrnostními podmínkami je důležité zajistit vhodné prostředí. Při poklesu teploty pod 15 °C je vhodné kalateu přenést do teplejší místnosti, aby nedošlo k poškození listů. V zimních měsících je také důležité udržovat konstantní vlhkost vzduchu kolem rostliny, například pomocí zvlhčovače vzduchu nebo umístěním nádoby s vodou vedle rostliny. Při větrném počasí je doporučeno chránit kalateu před průvanem, který může vést k vysychání listů a celkovému oslabení rostliny. Sledování povětrnostních podmínek a rychlá reakce na změny mohou pomoci zachovat krásný vzhled kalatey i v nepříznivých podmínkách.

Publikováno: 22. 03. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Marek Vokurka

Tagy: kalatea | rostlina