Odhlučnění stropu: Efektivní řešení, když máte potíže se soused nad vámi

Hluk z okolního prostředí může značně narušit pohodu a klid v domácnosti. Jedním z nejčastějších zdrojů jsou sousedé obývající byt v horním patře. Řešením může být kvalitně provedené odhlučnění stropu - dokáže efektivně zredukovat nežádoucí zvuky a přispět k zvýšení komfortu.

Potíže s podhledem, který příliš neizoluje

Často se stává, že si naši sousedé ani neuvědomují, do jaké míry může hluk pronikat do bytu v nižším podlaží. Někdy sice zčásti pomůže rekonstrukce, v rámci které se pod strop přidělá tzv. podhled (měl by sloužit jako zvuková izolace), avšak mnohdy dané řešení nefunguje dle očekávání. Nezbývá, než vyzkoušet něco jiného - například použit akustické desky nebo jiný vhodný materiál.  

Inovativní systémy odhlučnění stropu

Na trhu je naštěstí množství materiálů, které snoubí minimální tloušťku s vysokou efektivitou odhlučnění. Pokud vás moderní systémy na odhlučnění stropu zajímají, přečtěte si o nich více na stránkách potichu.cz a nechte si od oborníků doporučit optimální variantu.

Ještě před izolací vlastního stropu se však můžete pokusit o jiné řešení - pokud vás ruší hlavně dupot a kroky, požádejte souseda nad vámi o rekonstrukci podlahy. Pravdou je, že drtivá většina lidí takový požadavek nevyslyší. Ale za pokus to stojí, přeci jen jde o hluk, jehož původcem jsou obyvatelé konkrétního bytu - a měli by přijmou zodpovědnost za své chování a snažit se svým životním stylem neobtěžovat sousedy.

Někdy je nutné odhlučnit i stěny

Pokud soused spolupráci odmítne, pak vám skutečně nezbude nic jiného, než se přiklonit k odhlučnění stropu. Bude vás to stát nezanedbatelnou částku, ale intenzita hluku z prostorů nad vámi výrazně poklesne. Zdaleka nejlepších výsledků dosáhnete v rámci redukce hluku v běžném frekvenčním pásmu (zahrnuje zvuky jako je hovor, televize nebo rádio). Mějte však na paměti, že stále může docházet k malému přenosu hluku přes stěny. Ale ani to není neřešitelný problém - nabídka materiálů pro zvukovou izolaci stěny je více než pestrá.

Publikováno: 18. 08. 2023

Kategorie: stavba a dům

Autor: Marek Vokurka